baner podroznikOśrodek Kultury Norwida serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań p.n. Religioznawczy Podróżnik, realizowany we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W „Religioznawczym Podróżniku” zwrócimy uwagę na to, jak różnorodne jest to, co skłonni jesteśmy ujmować jednym słowem „religia”. Czy w związku z tym religia jest w ogóle kategorią, którą można opisać tak odległe od siebie fenomeny jak na przykład joga, malunki naskalne, czarownictwo, czy znane nam dobrze religie uniwersalistyczne: islam, chrześcijaństwo, buddyzm? Myśląc w ten sposób mówimy raczej o „religiach” i często niezamierzenie ustawiamy je w hierarchii. Zastanawiamy się wtedy, która z nich jest bardziej religią niż inna, która jest prawdziwsza. Innymi słowy wyrokujemy, która przysłowiowo zawiera więcej religii w religii. Jednak jak można to zmierzyć? Czy doświadczenie religijne ludzi z różnych, odmiennych kręgów kulturowych jest aż tak różne, od tego, co jest nam dobrze znane z własnego podwórka i naszych prywatnych przeżyć? A może dojdziemy do wniosku, że „religia” jest uniwersalna, że wszyscy jesteśmy, chcąc nie chcąc, homo religiosus i dążymy do dialogu z przerastającą nas rzeczywistością: sacrum, Bogiem, czy innymi formami transcendencji.

„Religioznawczy Podróżnik” jest cyklem wykładów, dzięki którym udamy się w podróż do różnych światów i poznamy różnorodność form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” doskonale zilustruje tę tezę, ale pójdzie też krok dalej i zada pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Zastanowimy się kiedy i jak można mówić o „religii”. Dlatego w trakcie „Religioznawczego Podróżnika” religia stanie się dla nas także podróżą intelektualną.

Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, w środy, w Ośrodku Kultury Norwida, os. Górali 5, na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

15.01.2020 r., godz. 19.00 Anna Maćkowiak: Różnorodność i dominacja. O kilku problemach religijnych w Indonezji
12.02.2020 r., godz. 19.00 Maciej Grzelczyk: To są znaki naszych przodków, czyli sztuka naskalna z Tanzanii jako element łączący wierzenia przeszłe i obecne
11.03.2020 r., godz. 19.00 Matylda Ciołkosz: Joga: starożytna ścieżka duchowa, czy wygibasy z Instagrama?
8.04.2020 r., godz. 19.00 Joanna Malita-Król: Gdy współczesne czarownice zbierają się w kręgu – o wicca tradycyjnej słów kilka
13.05.2020 r., godz. 19.00 Natalia Różalska: Od jurodiwego do Pussy Riot – zjawisko "świętego szaleństwa" w Rosji

 

Joga: starożytna ścieżka duchowa, czy wygibasy z Instagrama? Slajdowisko Matyldy Ciołkosz

11 marca 2020 r., godz. 19:00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Matyldy Ciołkosz w ramach cyklu Religioznawczy Podróżnik. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

To są znaki naszych przodków, czyli sztuka naskalna z Tanzanii jako element łączący wierzenia przeszłe i obecne – slajdowisko Macieja Grzelczyka

12 lutego 2020 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Macieja Grzelczyka w ramach cyklu Religioznawczy Podróżnik. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Co to jest religia? Panel dyskusyjny pracowników Instytutu Religioznawstwa

11 grudnia 2019 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące nowy cykl pn. „Religioznawczy Podróżnik” realizowany we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Różnorodność i dominacja. O kilku problemach religijnych Indonezji - slajdowisko z Anną Maćkowiak

15 stycznia 2020 r., godz. 19.00 Zmiana terminu: 22 stycznia 2020 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Anny Maćkowiak w ramach cyklu „Religioznawczy podróżnik”. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u