Niemal od początku swojej działalności Huta imienia Lenina aktywnie wspierała artystów, głównie plastyków, i była ich mecenasem. Od 1974 roku fundowała roczne stypendia najzdolniejszym twórcom. W ciągu 12 lat uzbierało się ich ponad 80. Do grona stypendystów kombinatu należeli m.in. Karol Muszkiet, Wojciech Krzywobłocki, Leopold Pędziałek, Julian Jończyk, Tadeusz Szpunar, Allan Rzepka, Krzysztof Kiwerski, Roman Banaszewski, Stefan Borzęcki, Zbigniew Lutomski, Janusz Tarabuła, Leszek Misiak, Janusz Trzebiatowski.
Nowohucki kombinat od wczesnych lat 60. wspierał krakowski ruch artystyczny. Jak narodził się ten niezwykły mariaż sztuki i stali? Taka była ówczesna polityka władz: wierzono, że twórcy właśnie w fabrykach powinni szukać zarówno inspiracji, jak i dialogu z rzeczywistością. Z drugiej strony – sztuka miała pomóc w wychowaniu nowego człowieka, a także dawać mu edukację i szerokie perspektywy.
W 1973 roku dyrekcja Huty im. Lenina podpisała porozumienie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. Na jego mocy fundowała 6 rocznych stypendiów twórczych w wysokości 60 tysięcy złotych. Do 1981 roku skorzystało z nich 48 artystów: malarzy, grafików, projektantów architektury wnętrz i rzeźbiarzy. Kolejną pulę stypendiów przyznano w latach 1986-89. Skorzystało z niej 36 artystów, w tym ośmiu literatów.
Mecenat Huty im. Lenina przerwały dopiero przemiany polityczne i gospodarcze po 1989 roku. Splot stali i sztuki przetrwał jednak w liczącej blisko 200 dzieł kolekcji Galerii „Huta Sztuki”.
Wystawę można oglądać w ramach programu towarzyszącego Cracow Art Week Krakers w dniach 24-30 kwietnia. Link https://cracowartweek.pl/
Godziny otwarcia galerii Huta Sztuki: środa w godzinach 11-16, czwartek w godzinach 11-19, piątek w godzinach 11-16, sobota w godzinach 11-14 (poniedziałek i wtorek nieczynne). Na hasło "KRAKERS" wstęp wolny na wystawę.
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Galeria Huta Sztuki:
Galeria znajduje się na parterze budynku (poziom 0). Posiada odrębne wejście niż budynek główny. Do galerii można wejść bezpośrednio z poziomu chodnika. Drzwi wejściowe mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i wysokich progów.
Poziom 0 (parter) daje możliwość przejazdu i manewrowania wózkiem, przejścia między salami mają odpowiednią szerokość, brak stopni i progów.
Prace rozmieszczone są na ścianach oraz na kilku postumentach. W przestrzeni wystawy odtwarzane jest nagranie audio.
Część prac jest udostępniona do dotykania dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Po wcześniejszym umówieniu jest możliwość skorzystania z audiodeskrypcji na żywo oraz asysty w drodze i z przystanku.